reklama

W pogoni za wymarzonym mieszkaniem – jak preferencje mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem?

zdjęcie: W pogoni za wymarzonym mieszkaniem – jak preferencje mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem? / pixabay/1952072
Idealne mieszkanie dla młodych często różni się od wymarzonego mieszkania dla seniorów. Z wiekiem zmienia się nasze spojrzenie na świat. Inaczej podchodzimy do wielu spraw i w inny sposób reagujemy na to, co się dzieje w naszym życiu. Podobnie rzeczy się mają co do naszych preferencji, jeśli chodzi o nieruchomości mieszkaniowe.
REKLAMA
Mieszkanie dla młodych oznaką niezależności

Osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłe życie i za bardzo niemyślące jeszcze o poważniejszej stabilizacji, mają inne potrzeby, inne gusta, a co za tym idzie, poszukują innej wymarzonej nieruchomości, niż osoby w średnim wieku. Gdy z dyplomem w ręku podejmują pierwszą pracę i rozpoczynają karierę zawodową, ich możliwości finansowe siłą rzeczy są ograniczone.


Kawalerki w parze z urokami życia miejskiego

Jak tłumaczy Waldemar Oleksiak z Emmerson Realty S.A. młodzi Polacy wybierają mniejsze lokale mieszkalne, głównie kawalerki, które pozwalają przynajmniej na jakiś czas sprawdzić, jak to jest mieszkać na swoim. Nie muszą one mieć wielkiego metrażu ani bardzo wysokiego standardu. Muszą za to cechować się odpowiednią lokalizacją, najlepiej w centrum, bądź też w miejscu zapewniającym sprawną komunikację z innymi rejonami miasta.

Pozwala to bowiem młodym osobom na korzystanie pełną piersią z uroków miejskiego życia, wliczając w to zwłaszcza jego nocne atrakcje.


Mieszkanie dla rodziny – potrzeby inne niż wszystkie

Młode rodziny poszukują innych nieruchomości. Są to zazwyczaj 2- lub 3-pokojowe mieszkania, co ważne – również w odpowiedniej lokalizacji. Jednakże jak zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom, atrakcyjna lokalizacja z perspektywy młodej rodziny oznacza już coś zupełnie innego niż z punktu widzenia singla. Odnosi się ona do osiedli dedykowanych właśnie dla rodzin z dziećmi. W tym przypadku chodzi o bliskość żłobków, przedszkoli i szkół, aptek, sklepów oraz terenów zielonych, placów zabaw itp. Takie osiedla nie powstają w centrum, ale raczej na obrzeżach miast czy poszczególnych dzielnic.


Najtańsze oferty sprzedaży nieruchomości w poszczególnych miastach

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.


Domy jednorodzinne i szeregowce na celowniku

Rodziny ze starszymi dziećmi potrzebują większej przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że po osiągnięciu pewnego wieku marzeniem każdego dziecka jest posiadanie własnego pokoju.
Rodzice, zwykle w średnim wieku, posiadają już lepszą pozycję zawodową, dysponują więc także większymi możliwościami finansowymi. Coraz częściej pozwalają one właśnie na tym etapie życia na kupno większego mieszkania, szeregowca lub domu jednorodzinnego z metrażem zapewniającym komfort wszystkim członkom gospodarstwa domowego.


Jakie mieszkania wybierają seniorzy?

Ostatni segment stanowią osoby w wieku emerytalnym. Takie osoby przeważnie nie garną się do mieszkania w domach jednorodzinnych. Ich pociechy zdążyły już podrosnąć, wyprowadzić się i założyć własne rodziny. Osobom w wieku emerytalnym z tego powodu często brakuje kontaktu z innymi ludźmi. Wolą więc mieszkać w 2- lub 3-pokojowym lokalu mieszkalnym niż w domu wolnostojącym z daleka od jakichkolwiek sąsiadów. Warto zaznaczyć, iż obecnie w Polsce ten proces wyraźnie przybiera na sile.

Dzisiaj rzadko można spotkać mieszkające razem rodziny wielopokoleniowe – dziadków, rodziców i dzieci razem. A jeszcze nie tak dawno temu był to standard. Dzisiejsi dziadkowie na jesień swojego życia coraz częściej zostają sami, we dwoje w wielkim domu, którego kupno czy budowa pochłonęła niegdyś wszystkie rodzinne oszczędności.

Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Krosno Odrzańskie
-1.4°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krośnie Odrzańskim