Uwierzyła oszustom i straciła 70 tysięcy złotych - chrońmy swoje oszczędności!

zdjęcie: Uwierzyła oszustom i straciła 70 tysięcy złotych - chrońmy swoje oszczędności! / fot. KPP Krosno Odrzańskie
Bezwzględność sprawców nie zna granic. Działając pod legendą wypadku spowodowanego przez wnuczkę, oszukali mieszkankę powiatu krośnieńskiego na 70 tysięcy złotych. By móc bezpiecznie odebrać od niej pieniądze, pozbyli się niespodziewanych osób z domu nakazując im przyjazd do komendy Policji oraz zablokowali linię telefoniczną by nikt nie mógł się do nich dodzwonić.

Pod koniec kwietnia, do mieszkanki powiatu krośnieńskiego zadzwoniła kobieta, podająca się za wnuczkę, która płacząc poinformowała o spowodowanym niedaleko domu wypadku, w którym ktoś zginął. Z uwagi na „wybite zęby” nie mogła rozmawiać, dlatego też słuchawkę przekazała rzekomej policjantce, która zajmowała się sprawami kryminalnymi. Ta poinformowała mieszkankę, że pomoże jej wnuczce, tylko potrzebne są pieniądze - 250 tysięcy złotych. Mieszkanka powiatu nic nie podejrzewając poinformowała rozmówczynię, że może przekazać 70 tysięcy złotych, które ma w domu. Większą gotówką nie dysponowała. Po odbiór pieniędzy miał przyjechać policjant, także ze służb kryminalnych. W pewnym momencie, w trakcie ich rozmowy, do mieszkanki powiatu przyjechała córka wraz z mężem, których poinformowała o wypadku wnuczki, a także przekazała im słuchawkę. Wówczas usłyszeli od rozmówczyni, która przedstawiła się im jako policjantka, że córka miała wypadek i żeby przyjechać na komendę. Gdy odjechali, w między czasie do domu mieszkanki powiatu przyszedł nieznany mężczyzna, któremu przekazała pieniądze. O tym, że doszło do oszustwa, dowiedziała się jakiś czas później od swojej córki. Jak się okazało, po tym jak oszuści doprowadzili by kobieta pozostała w domu sama i będąc z nią cały czas na linii, zadzwonili również do będącej w drodze córki, którą wypytywali jak daleko jest, określili godzinę, do której ma być, a także zadbali by nikt nie mógł się do niej dodzwonić. Gdy dotarli na parking komendy, zgodnie z poleceniem oczekiwali na zejście policjantki wraz z ich córką. Po jakimś czasie postanowili jednak wejść do budynku i sprawdzić co się stało. Tam dowiedzieli się, że w komendzie nie pracuje funkcjonariuszka, o którą pytają i nie było takiego zdarzenia. Wracając do domu, próbowali dodzwonić się do mamy, by powiedzieć jej o ustaleniach, jednak bezskutecznie, gdyż telefon był cały czas zajęty. W międzyczasie oddzwoniła do nich również córka, do której nie mogli się wcześniej dodzwonić, zaprzeczając by brała udział w opisanym wypadku. Gdy dotarli do domu mieszkanki powiatu, było już za późno i kobieta zdążyła przekazać swoje oszczędności.

Powyższa sytuacja pokazuje, że nie nigdy nie można działać pod wpływem emocji, który zawsze jest złym doradcą. Słysząc historię o wypadku spowodowanym przez kogoś z rodziny i możliwości załatwienia sprawy poprzez przekazanie policjantom pieniędzy, musimy zachować szczególną ostrożność. Pamiętaj, że policjanci nigdy nie działają w taki sposób i nie będą chcieli od ciebie żadnej gotówki. Jeśli ktoś będzie kazał ci pozostać cały czas na linii, będzie wypytywał o posiadane w domu pieniądze, czy też próbował wymusić na tobie utrzymanie w tajemnicy całej rozmowy wiedz, że masz do czynienia z oszustem. Pierwsze co należy zrobić to mimo nalegań rozmówcy, rozłączyć się i zadzwonić do osoby, o której mowa w przedstawionym zdarzeniu, celem zweryfikowania historii. Gdy osoba ta nie odpowiada, zanim podejmiesz pochopne kroki, zadzwoń do najbliższej komendy. Tam dowiesz się, czy informacje które usłyszałeś są prawdziwe.