kategoria: Na Sygnale
9 październik 2023

Nie ma taryfy ulgowej za jazdę pod wpływem alkoholu

zdjęcie: Nie ma taryfy ulgowej za jazdę pod wpływem alkoholu / fot. KPP Krosno Odrzańskie
Nietrzeźwi na drodze są dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia wszystkich użytkowników. Niestety nie wszyscy biorą to pod uwagę i lekceważąc stan w jakim się znajdują wsiadają za kierownicę. Wobec takich kierowców nie mają tolerancji policjanci powiatu krośnieńskiego, którzy w ostatnich dniach wyeliminowali z dróg siedem osób. Niechlubnym rekordzistą był kierujący audi, którego badanie wykazało, że miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie.

Mimo, iż kary obowiązujące kierowców, którzy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu są surowe, nadal spotykamy osoby, które decydują się na taki krok. Nie trzeba być ekspertem by przewidzieć, że takie zachowanie niesie za sobą poważne konsekwencje i może prowadzić do tragedii. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu często lekceważą fakt, że wówczas ich zdolność postrzegania rzeczywistości ulega zmianie, a reakcja jest często nieadekwatna do sytuacji na drodze. Mając na względzie takich kierowców policjanci powiatu krośnieńskiego prowadzą liczne kontrole, w trakcie których sprawdzają trzeźwość kierowców. Cieszy również fakt, że wśród uczestników ruchu mamy swoich sprzymierzeńców, którzy są przeciwnikami jazdy na podwójnym gazie i będąc świadkiem takiej sytuacji, reagują. Prowadzone w tym zakresie kontrole pokazują, że nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów. Tylko w ostatnich dniach (6-8 października) siedmiu kierowców zostało wyeliminowanych z ruchu. Wśród zatrzymanych było sześciu kierujących w stanie nietrzeźwości i jeden w stanie po użyciu alkoholu, którego obowiązują dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi. Niechlubnym rekordzistą był kierujący audi, który jazdę zakończył w rowie. Badanie wykazało, że miał on ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Nadto nie posiadał on uprawnień do kierowania, za co również odpowie przed sądem.

Teraz wszyscy poniosą konsekwencje lekceważącego podejścia do obowiązujących przepisów prawa. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nadto zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Natomiast za jazdę w stanie po użyciu alkoholu, kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.