18 marzec 2024

Zapowiedziano kolejne rolnicze blokady

zdjęcie: Zapowiedziano kolejne rolnicze blokady / fot. PAP
fot. PAP
Na lubuskich drogach trwają protesty rolników, a ruch jest mocno utrudniony - głównie dotyczy to zablokowanych przejść granicznych w Świecku i Gubinku. Kolejne blokady - w powiatach świebodzińskim i żagańskim - zapowiedziano na środę.

Zablokowane są przejścia graniczne w Świecku przy A2 i Gubinku. Wjazd do Niemiec jest całkowicie zablokowany na wszystkich pasach ruchu. Protest ma potrwać do środy do godz. 22:00.

Kolejne blokady zostały zaplanowane na środę. Obejmą drogi krajowe oraz wojewódzkie. W powiecie świebodzińskim rolnicy planują zablokować aż dziesięć miejsc.

W gminie Świebodzin będą to: Rondo na ul. Międzyrzeckiej przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Północ (planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00), Rondo Kresowe, skrzyżowanie drogi K92 z ulicą Wojska Polskiego i Starą K3 (09:00 – 18:00) i Rondo Ofiar Wołynia przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Południe (09:00 – 18:00)

W gminie Szczaniec blokowana będzie Droga K92 (57 kilometr). Planowane godziny blokady to 07:00 – 19:00. W gminie Skąpe - Droga DW276 w miejscowości Radoszyn (planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00) oraz droga DW276 w miejscowości Węgrzynice (09:00 – 18:00).

W gminie Lubrza zablokowana będzie droga DK92 na skrzyżowaniu do miejscowości Bucze i Zagórze (do wiaduktu w kierunku Mostki. Planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00). W gminie Łagów droga DK92 na odcinku Gronów-Poźrzadło (09:00 – 18:00). W gminie Zbąszynek - droga w Chlastawie w kierunku na Nądnie (przejazd i blokada drogi 302, planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00), Dąbrówka Wlkp. - blokada na ulicy Głównej przy granicy gminy, w kierunku na Zbąszyń (planowane godziny blokady: 09:00 – 18:00).

"Świebodzińscy policjanci będą zabezpieczać miejsca protestów" - powiedział rzecznik policji w Świebodzinie asp. Marcin Ruciński.

Planowane blokady są też w środę w powiecie żagańskim. Blokady będą miały miejsce w Iłowie, w godzinach 8:00 – 16:00. Zablokowana ma zostać autostrada A18. Wyjazd z autostrady z Olszyny na Wrocław będzie przejezdny na węźle z drogą DW296. Jednak wyjazd dla jadących w kierunku Wrocław zostanie całkowicie zablokowany. Odcinek A18 w kierunku Wrocławia wraz ze zjazdem i z drogą DW296 na węźle Iłowa będzie zablokowany.

Protestujący nie zablokują drogi DW296. Zostanie tam jednak wprowadzony ruch wahadłowy, co znacznie utrudni ruch i mogą tworzyć się korki. (PAP)

pij/ agz/